2018-12-18 | TRENDY TECHNOLOGICZNE W BRANŻY BUDOWLANEJ W 2019 ROKU

Rok 2019 zbliża się wielkimi krokami. Branża budowlana idzie z duchem czasu i wykorzystuje mnóstwo nowinek technologicznych. Jakie trendy technologiczne w branży budowlanej pojawią się w nadchodzącym roku w Polsce i na świecie?

DRONY

Te niewielkie i bezzałogowe statki są niezastąpione w branży budowlanej! Dzięki nim firmy budowlane mogą w szybki i łatwy sposób uzyskać materiały 3D, panoramy 360 czy zdjęcia i filmy dające nową perspektywę obiektu lub terenu.

ROBOTYKA

Udział robotów w branży budowlanej w 2019 roku zgodnie z prognozami zwiększy się. Roboty są szybkie i dokładne, czy to oznacza, że przyszłość leży w rękach robotów? Nie zapominajmy, że wykwalifikowani pracownicy są najważniejsi, a branża budowlana dąży do zastąpienia ludzi tylko w czynnościach monotonnych lub niebezpiecznych.   

RZECZYWISTOŚĆ ROZSZERZONA

Jeśli technologia rzeczywistości rozszerzonej kojarzyła Wam się do tej pory tylko z grami komputerowymi to błąd! Dzięki niej już na wstępnym etapie budowy jesteśmy w stanie wykonać wizualizację projektowanych instalacji czy wykorzystania przestrzeni wewnątrz budynku. Także podczas finalizacji projektu możemy dzięki technologii rzeczywistości rozszerzonej sprawdzić zgodność wykonania z zakładanym projektem. Dodatkowo ta technologia nie potrzebuje skomplikowanych urządzeń, wystarczy posiadać urządzenie mobilne, takie jak tablet lub zaopatrzyć się w specjalne okulary.

GPS NA PIERWSZYM PLANIE

Zgodnie z prognozami na rok 2019 nawigacja satelitarna zwiększy swój udział w branży budowlanej. Technologia GPS nie jest niczym nowym dla firm budowlanych jednak jest wykorzystywane coraz częściej, w różny sposób. Technologia ta w połączeniu z dronami ułatwia realizację projektu już na etapie wstępnym. Wykorzystuje się ją także w modelowaniu informacji budowlanych (BIM). Wspomaga monitoring maszyn budowlanych oraz ułatwia pomiary inwentaryzacyjne obiektów.

Już niedługo będziemy mogli przekonać się czy trendy technologiczne na rok 2019 sprawdzą się i będą tak prężnie wykorzystywane w branży budowlanej. Być może w nowym roku pojawi się innowacyjna technologia, która zawładnie tą branżą?

pozostałe aktualności